Schools
Big Blue Track and Tennis Round-up
The boys and girls' track teams earned second place finishes Saturday at the NEC championships at the Manning Bowl in Lynn. Meanwhile the Swampscott High girls tennis team gained further momentum for the upcoming tournament by blanking Danvers 5-0.
Swampscott High girls' tennis beat Danvers 5-0 Friday upping their record to 10-2 on the season.
Freshman Anna Raptunovich played at No. 1 and won her match 6-1, 2-1. Her opponent was injured and unable to continue playing.
Find out what's happening in Swampscottwith free, real-time updates from Patch.
Senior Rita Tsokanis played at No. 2, winning 6-0, 6-0.
Senior Tatum Pederson played at No. 3, winning 6-0, 6-0.
Find out what's happening in Swampscottwith free, real-time updates from Patch.
The first doubles team of Ashley Petras and Veronica Pyatigorskaya won their match 6-0, 6-1.
The second doubles team of Alicia Coyle and Danica Villanueva won their match 6-0, 6-1.
Coach Nina Rogers told her team before the match to pay attention to their footwork, bend their knees and play aggressively.
"They did and the scores showed it," the coach said.
Girls Track
Northeast Conference League
2012 Outdoor Track & Field Championships
Manning Field, Lynn MA - 5/19/2012
Results
Girls 100 Meter Dash
Top 8 Advance by Time
===================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Xanthi Pantazelos Danvers 12.79q 3
2 Saffi Bangura Lynn Classical 12.83q 1
3 Bianca Giacalone Gloucester 13.17q 1
4 Mimi Goetz Marblehead 13.35q 3
5 Tiara Smith-Matthews Swampscott 13.48q 2
6 Mary Dixon Saugus 13.49q 2
7 Joy Lima Salem 13.61q 2
8 Alyssa Mackey Winthrop 13.68q 3
9 Lauren Moran Swampscott 13.69 1
10 Laura Pelletrino Peabody 13.72 3
11 Katrina Petrosino Peabody 13.74 1
12 Phallika Mon Lynn English 13.86 3
13 Sophia Cawlina Danvers 13.97 3
14 Sky Cowans Beverly 14.24 2
15 Kristina Frangos Beverly 14.25 1
16 Kaitlin McCarthy Marblehead 14.52 2
17 Georgette Kotee Lynn English 14.57 1
18 Mikayla Perella Saugus 14.66 2
19 Molly McCoy Gloucester 14.74 1
20 Mayomi Meggison Winthrop 15.25 2
21 Betania Acosta Lynn Classical 15.37 3
22 ? Teisha Salem 15.89 3
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Saffi Bangura Lynn Classical 12.83 10
2 Xanthi Pantazelos Danvers 12.93 8
3 Tiara Smith-Matthews Swampscott 13.26 6
4 Mimi Goetz Marblehead 13.38 4
5 Bianca Giacalone Gloucester 13.39 2
6 Mary Dixon Saugus 13.42 1
7 Joy Lima Salem 13.60
8 Alyssa Mackey Winthrop 13.79
Girls 200 Meter Dash
Top 12 Advance by Time
===================================================================
Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rebecca Potter Lynn Classical 27.42q 1
2 Cailin Daley Marblehead 27.60q 3
3 Lexi Vaccaro Winthrop 27.78q 3
4 Elle Wiebicky Gloucester 27.97q 2
....Girls 200 Meter Dash
5 Comfort Toglan Revere 28.33q 3
6 Ashley Firth Saugus 28.40q 2
7 Lexy Bean Danvers 28.79q 2
8 Sabrina Rizzo Peabody 28.83q 3
9 Anita Imafidon Lynn English 29.29q 3
10 Maura Tubridy Marblehead 29.34q 1
11 Taylor Gateman Swampscott 29.58q 1
12 Mary Votto Peabody 30.00q 1
13 Amalie Ducasse Lynn English 30.69 2
14 Lishbeht Ramos Salem 31.14 2
15 Ciara Silverman Swampscott 31.46 1
16 venessa Maldonado Salem 35.16 1
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Rebecca Potter Lynn Classical 26.64 2 10
2 Cailin Daley Marblehead 27.12 2 8
3 Lexi Vaccaro Winthrop 27.42 2 6
4 Ashley Firth Saugus 27.82 1 4
5 Elle Wiebicky Gloucester 28.20 2 2
6 Comfort Toglan Revere 28.26 2 1
7 Lexy Bean Danvers 28.30 1
8 Sabrina Rizzo Peabody 28.36 1
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Heather MacLean Peabody 59.00 3 10
2 Caitlyn Harty Beverly 60.39 3 8
3 Anna Wargo Lynn Classical 62.23 3 6
4 Corinne Previte Danvers 62.44 3 4
5 Emma Walsh Swampscott 62.98 3 2
6 wendi marciano Beverly 63.24 2 1
7 Aisling Dennehy Swampscott 63.26 3
8 Jennifer Gaudet Lynn Classical 63.85 2
9 Alex Butler Peabody 64.80 2
10 Rachel Donovan Saugus 67.64 1
11 Angela Caldarone Danvers 67.76 3
12 Jordan Griffiths Winthrop 70.18 2
13 Gina Giuliano Winthrop 70.64 2
14 Laura MacNeil Salem 70.75 1
15 Abigail Murphy Saugus 73.58 1
16 Kathy Le Salem 78.23 1
17 Emily Murray Gloucester 1:21.98 1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Catalina Dominick Danvers 5:13.68 10
2 Sam Allen Peabody 5:26.55 8
3 Anna Barrell Marblehead 5:29.83 6
4 Jessica Goodall Beverly 5:32.98 4
5 Keely Higgins Beverly 5:42.78 2
6 Nikki Laskaris Swampscott 5:44.27 1
7 Alison Barker Danvers 5:46.85
8 Tess Gorman Swampscott 5:49.37
9 Lillie Johnston Marblehead 5:58.24
10 Nikki Nelson Revere 5:58.51
11 Michaela McCarthy Winthrop 6:22.79
12 Karla Ross Lynn English 6:26.58
13 Caitlyn Caramello Revere 6:30.34
14 Casey Hyde Saugus 6:40.59
15 Melanie MacDonald Gloucester 6:45.32
16 Shannon Davis Salem 6:47.05
17 Alison Kurpiel Lynn Classical 6:52.06
18 Katherine Sandoval Lynn English 7:21.29
19 Rebecca Bellieu Salem 7:55.72
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Janaya Randall Marblehead 11:48.34 10
2 Lauren Barrett Peabody 11:57.36 8
3 Fiona Davis Gloucester 12:02.58 6
4 Antonia Pagliuca Peabody 12:02.66 4
5 Nicole Demars Beverly 12:03.71 2
6 Mary Kauffman Marblehead 12:07.91 1
7 Emily Cerra Swampscott 12:34.86
8 Katie Quinn Gloucester 12:35.33
9 Haley Albert Beverly 13:24.60
10 Shanel Turansky Winthrop 13:40.93
-- Sarah Kelley Swampscott DNF
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mary Cate Flahtery Beverly 2:23.34 10
2 Paige Ferrucci Marblehead 2:23.95 8
3 Joanne Frangias Peabody 2:31.57 6
4 Melinda Wilson Swampscott 2:33.71 4
5 Bridget Leahy Danvers 2:35.60 2
6 Kathleen Huber Marblehead 2:37.35 1
7 Caitlin Ludke Swampscott 2:38.99
8 Meaghan McCarriston Danvers 2:39.58
9 Isabella Kennedy Winthrop 2:42.39
10 Alanna Pasco Revere 2:47.42
11 Karina Ross Lynn English 2:49.88
12 Christa Vaccaro Winthrop 2:49.99
....Girls 800 Meter Run
13 Danielle Fortuna Revere 2:50.49
14 Rebecca Krasowski Saugus 2:52.03
15 Maria Rago Winthrop 3:01.56
16 Jessica Mathhewes Gloucester 3:04.15
17 Danijela Banic Lynn Classical 3:11.52
Girls 100 Meter Hurdles
Top 8 Advance by Time
===================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Racquel MacDonald Revere 16.15q 1
2 Kendall Davy Beverly 16.62q 2
3 Vy Le Swampscott 17.30q 3
4 Carla Altema Lynn Classical 17.79q 1
5 Rachel Barrett Peabody 17.90q 3
6 Carly O'Keefe Winthrop 17.91q 2
7 Sabrina D'Angelo Peabody 18.09q 2
8 Stephanie Lundgren Marblehead 18.17q 3
9 Breana Evans Saugus 18.51 1
10 Maddy Van Dussen Marblehead 18.79 2
11 Jennifer Bottari Danvers 19.04 3
12 Vanessa Le Salem 19.32 1
13 Hailey Irwin Swampscott 19.40 1
14 Gracie Ingraham Danvers 19.47 2
15 jill Rouse Beverly 20.50 2
16 Jacqueline Pisano Revere 20.55 3
17 Nina LoGrande Gloucester 22.19 1
18 Tiffany Pallozola Gloucester 23.49 3
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Racquel MacDonald Revere 16.28 2 10
2 Kendall Davy Beverly 16.43 2 8
3 Vy Le Swampscott 17.16 2 6
4 Carly O'Keefe Winthrop 17.55 1 4
5 Stephanie Lundgren Marblehead 17.72 1 2
6 Sabrina D'Angelo Peabody 17.95 1 1
7 Carla Altema Lynn Classical 18.21 2
8 Rachel Barrett Peabody 18.22 2
Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sarah May Peabody 68.45 3 10
2 Dasha Corpuz Salem 69.31 3 8
....Girls 400 Meter Hurdles
3 Amy Sena Winthrop 70.62 3 6
4 Allison Collins Beverly 72.01 3 4
5 Carrera Dean Peabody 74.82 2 2
6 Kelsey O'Brien Danvers 75.52 2 1
7 Haley Dyer Danvers 76.28 2
8 Carlyn McGrath Marblehead 76.79 3
9 Maddy Anderson Marblehead 78.12 2
10 Nikki Gateman Swampscott 1:20.93 2
11 Melody Francis Lynn Classical 1:22.86 1
12 Ana Andrade Saugus 1:23.03 2
13 Yesenia Arango Revere 1:27.14 1
14 Aimee Alyward Swampscott 1:28.26 1
15 Tifferny Gerald Lynn Classical 1:28.40 1
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lynn Classical 'A' 51.88 2 10
2 Swampscott 'A' 52.03 2 8
3 Peabody 'A' 53.04 2 4 53.042
4 Danvers 'A' 53.04 1 6 53.038
5 Saugus 'A' 53.58 1 2
6 Marblehead 'A' 53.96 2 1
7 Gloucester 'A' 54.95 1
8 Winthrop 'A' 55.03 1
9 Lynn English 'A' 55.83 2
10 Beverly 'A' 56.56 2
11 Salem 'A' 58.26 1
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Beverly 'A' 4:07.72 2 10
2 Peabody 'A' 4:15.22 2 8
3 Swampscott 'A' 4:21.84 2 6
4 Danvers 'A' 4:23.39 2 4
5 Salem 'A' 4:32.46 1 2
6 Revere 'A' 4:45.60 1 1
7 Winthrop 'A' 4:54.39 1
8 Lynn English 'A' 5:09.15 1
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Beverly 'A' 10:08.46 10
2 Marblehead 'A' 10:22.65 8
3 Swampscott 'A' 10:26.49 6
4 Peabody 'A' 10:28.73 4
5 Gloucester 'A' 11:00.45 2
6 Danvers 'A' 11:10.61 1
7 Winthrop 'A' 11:31.28
....Girls 4x800 Meter Relay
8 Salem 'A' 12:35.49
9 Lynn Classical 'A' 12:59.98
Girls High Jump
=======================================================================
Open at 4'
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lily Cummings Marblehead 5-02.00 10
2 Breana Evans Saugus J5-02.00 8
3 Amanda Nielsen Peabody 4-10.00 6
4 Julia Wallace Winthrop J4-10.00 3
4 Ashley Brooks Danvers J4-10.00 3
6 Xanthi Pantazelos Danvers 4-08.00 0.50
6 Amy Sena Winthrop 4-08.00 0.50
8 Kendall Davy Beverly J4-08.00
9 Caitlyn Caramello Revere J4-08.00
10 Alix Bryant Salem 4-06.00
10 Laura Pelletrino Peabody 4-06.00
12 Hannah Sumner Gloucester J4-06.00
13 Liane Patrazza Beverly J4-06.00
-- Izzy Figuereo Salem NH
-- Tifferny Gerald Lynn Classical NH
-- Curtisha Shacklewood Lynn Classical NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Top 9 and ties to Final Round
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Heather MacLean Peabody 17-06.75 10
2 Nancy Do Swampscott 17-05.00 8
3 Bianca Giacalone Gloucester 16-09.00 6
4 Mayomi Meggison Winthrop 16-04.25 4
5 Alyssa Mackey Winthrop 16-03.00 2
6 Caitlyn Harty Beverly 16-02.00 1
7 Rebecca Potter Lynn Classical 16-01.25
8 Cailin Daley Marblehead 15-05.00
9 Angela Caldarone Danvers 15-03.75
10 Katrina Petrosino Peabody 15-02.50
11 Saffi Bangura Lynn Classical 14-10.00
12 Sabrina Marnoto Gloucester 14-06.50
13 Jenn Shatford Marblehead 14-03.50
14 Corinne Previte Danvers 14-01.00
15 Tyisha Lewis Lynn English 13-07.75
16 Ana Andrade Saugus 13-04.75
17 Jennifer Dandrow Revere 13-03.00
17 Osato Eguman Lynn English 13-03.00
19 Abigail Murphy Saugus 12-04.75
20 Vanessa Le Salem 11-10.25
Girls Triple Jump
=======================================================================
Top 9 and ties to Final Round
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hailey Irwin Swampscott 34-10.00 10
2 Sarah May Peabody 34-00.00 8
3 Lexi Vaccaro Winthrop 32-02.00 6
4 Michaela McCarthy Winthrop 31-07.00 4
5 Carla Altema Lynn Classical 31-01.00 2
6 Aisling Dennehy Swampscott 30-11.00 1
7 Joy Lima Salem 30-09.00
8 Melody Francis Lynn Classical 30-01.00
9 Maddy Van Dussen Marblehead 29-07.00
10 Sabrina D'Angelo Peabody 28-09.00
10 Stephanie Lundgren Marblehead 28-09.00
12 Sam Jones Beverly 28-02.00
13 Rachel Donovan Saugus 26-09.00
14 Katrina Staaf Danvers 26-07.00
Girls Shot Put
=======================================================================
Top 9 and ties to Final Round
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pamela Zabala Peabody 34-06.75 10
2 Tiara Smith-Matthews Swampscott 32-03.75 8
3 Ashley Jurovich Winthrop 30-09.75 6
4 Andrea Zelano Beverly 29-11.00 4
5 Mary Dixon Saugus 29-10.75 2
6 Michelle Nwogu Lynn Classical J29-10.75 1
7 Katie Gallo Peabody 29-04.50
8 Lindsay Gotts Danvers 28-11.00
9 Mikayla Perella Saugus 28-08.00
10 Fotini Gaziokas Lynn English 28-04.50
11 Natasha Demers Salem 27-10.25
12 Emile Flores Marblehead 26-02.75
13 Selma Rakavic Marblehead 26-02.25
14 Autumn McCarthy Beverly 25-03.75
15 Stephanie Nwogu Lynn Classical 25-00.00
16 Matty Byron Swampscott 24-11.00
17 ? Teisha Salem 22-05.50
18 Valentina Ramos Winthrop 20-04.75
Girls Discus Throw
=======================================================================
Top 9 and ties to Final Round
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Melinda Wilson Swampscott 111-09 10
2 Nicole Kirsch Beverly 101-07 8
3 Elizabeth McCormack Gloucester 100-05 6
4 Hannah Pastagal Gloucester 88-06 4
5 Meghan Kellard Danvers 84-08 2
6 Katie Panneton Salem 82-07 1
7 Alex Summers Marblehead 72-10
....Girls Discus Throw
8 Carissa Contreras Saugus 71-01
9 Kat Pence Peabody 67-09
10 Jen Rico Saugus 67-02
11 Maddie Kim Marblehead 63-09
12 Caroline Fitzgerald Peabody 62-01
13 Holbrook Phelan Salem 60-11
14 Casey McNulty Lynn Classical 58-04
15 abby chouinard Beverly 57-08
Girls Javelin Throw
=======================================================================
Top 9 and ties to Final Round
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mimi Goetz Marblehead 98-11 10
2 Catarina Rocha Peabody 94-07 8
3 Catalina Dominick Danvers 90-03 6
4 Allison Houde Danvers 86-11 4
5 Mary Cate Flahtery Beverly 85-11 2
6 Lauren Zaimes Peabody 80-11 1
7 Maya Buks Swampscott 75-06
8 Rebecca Bellieu Salem 70-06
9 Daisy Duncan Marblehead 70-04
10 Mariah Christ Beverly 70-01
11 Shauna King Swampscott 65-00
12 Rebecca Krasowski Saugus 61-07
13 Lorina Imami Saugus 56-07
14 Kathy Le Salem 45-04
=========================================================================================
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
=========================================================================================
1) Peabody 108 2) Swampscott 76
3) Beverly 74 4) Marblehead 69
5) Danvers 51.50 6) Winthrop 41.50
7) Lynn Classical 39 8) Gloucester 28
9) Saugus 17 10) Revere 12
11) Salem 11
Boys Results
Northeast Conference League
2012 Outdoor Track & Field Championships
Manning Field, Lynn MA - 5/19/2012
Results
Boys 100 Meter Dash
Top 8 Advance by Time
===================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Christian Guzman Salem 11.34q 3
2 Chris Cennami Peabody 11.44q 1
3 Nate Gaye Peabody 11.52q 2
4 Jeffery Simbert Revere 11.73q 3
5 Zachary Blonder Swampscott 11.86q 3
6 Ricardo Maldonado Revere 11.90q 2
7 Chris Behen Danvers 12.03q 2
8 Tizauni Boyles Lynn English 12.29q 1
9 Bill Legere Swampscott 12.30 1
10 Genrri Rosario Salem 12.38 2
11 Michael Mazola Danvers 12.51 1
12 Rudy Collymore Lynn Classical 12.51 2
13 Zachary Smith Gloucester 12.53 1
14 Baron Osei-Bonsu Saugus 12.63 3
15 Chris Wiley Marblehead 12.71 1
16 Kevin Touch Marblehead 12.85 3
17 Gerald Wonsehleay Lynn Classical 12.89 3
18 Justin Barasso Saugus 13.09 1
19 Charlie Petkavich Beverly 13.28 2
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Top 8 times advance to Finals
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chris Cennami Peabody 11.49 10
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.